Сьогодні на органи прокуратури покладаються надзвичайно важливі завдання, головне з яких повернути довіру суспільства до роботи правоохоронної системи.
На шляху реформування, який ми зараз проходимо, прокуратура має стати надійним фундаментом побудови правової європейської держави – України.
Виконуючи функції, покладені на органи прокуратури ст. 121 та п. 9 Перехідних положень Конституції України, Кагарлицькою міжрайонною прокуратурою протягом минулого періоду 2015 року вживалися заходи щодо покращення прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень законів на території Кагарлицького району, поновлення прав громадян і інтересів держави, притягнення винних осіб до відповідальності та забезпечення відшкодування спричиненої злочинами або іншими правопорушеннями шкоди.
15 липня 2015 року набрав чинності новий Закон України «Про прокуратуру», який був прийнятий Верховною радою України 14 жовтня 2014 року. Цим законом визначено правові засади організації прокуратури України, систему прокуратури, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, загальний порядок забезпечення діяльності прокуратури.
Вказаним вище Законом для органів прокуратури не передбачено повноважень по проведенню перевірок у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів.
Відповідно до п.5 розділу ХІІ Закону виключено ст. 29 Закону України «Про звернення громадян», яка регламентувала прокурорський нагляд за дотриманням законодавства про звернення громадян та вжиття заходів до поновлення порушених прав, захисту законних інтересів громадян, притягнення порушників до відповідальності.
Поряд з цим робота з розгляду звернень громадян і юридичних осіб вважається одним із пріоритетних напрямків діяльності органів прокуратури.
28 жовтня 2015 року набули чинності окремі положення Закону України від 2 липня 2015 року № 577-VIII “Про внесення змін до Закону України "Про звернення громадян" щодо електронного та усного звернень.
Відповідно до Закону письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).
Також, громадянин може подати усне звернення по телефону.
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
З метою реалізації вищевказаних норм Закону в Кагарлицькій міжрайонній прокуратурі створено електрону пошту для отримання письмових звернень kagarlyk@kobl.gp.gov.ua, а також визначено контактний номер телефону 045-73-5-13-43 для отримання усних звернень, заведені відповідні форми обліку.
14 жовтня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 1700-VII«Про запобігання корупції», який вступив в дію 26 квітня 2015 року.
Нормативний акт визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Прокуратурою спрямовано увагу на виявлення корупційних правопорушень в діяльності службових осіб органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Так, проведеними протягом року перевірками встановлено, що окремими посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування та депутатами місцевих рад допускаються порушення вимог ст. 12 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції», а саме виявлено факти неподання чи несвоєчасного подання до апаратів відповідних рад чи за місцем роботи декларацій про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за минулий рік (такі порушення виявлені в ряді сільських рад району, в діяльності працівників Державної служби надзвичайних ситуацій, виконання покарань).
За результатами проведених перевірок Кагарлицькою міжрайонною прокуратурою до Кагарлицького районного суду скеровано 5 протоколів про вчинення адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, також 1 протокол вчинення адміністративного корупційного правопорушення направлено до Богуславського районного суду Київської області. На даний час всі протоколи судом розглянуті та до правопорушників застосовані стягнення у виді штрафу відповідно до норм законодавства.
Хочу зазначити, в умовах досить складної криміногенної ситуації в Кагарлицькому районі, вдалося, в тому числі завдяки вжитим заходам, розробленим за результатами проведення координаційної діяльності керівників правоохоронних органів, утримати стан вчинення правопорушень під контролем та не допустити росту злочинності.
Так, до Кагарлицького РВ ГУ МВС України в Київській області надійшло близько 3,5 тисяч заяв та повідомлень про вчинення кримінальних правопорушень, з них більш, ніж по 600 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування.
По 360 кримінальним провадженням, що перебували в провадженні СВ Кагарлицького РВ ГУ МВС України в Київській області, прийнято рішення про закриття, досудове розслідування не зупинялось.
Протягом зазначеного періоду, за результатами роботи Кагарлицької міжрайонної прокуратури у сфері нагляду за додержанням законів органами, що здійснюють досудове слідство, дізнання та оперативно розшукову діяльність надано 250 вказівок прокурора в порядку ст.36 КПК України, скасовано 35 незаконних постанов слідчих про закриття кримінальних проваджень, надано 9 доручень про усунення порушень вимог законодавства, за результатами розгляду яких 6 осіб – працівників органів внутрішніх справ притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Поряд з цим, Кагарлицькою міжрайонною прокуратурою, за результатами перевірки облікової дисципліни щодо обов’язкового внесення до ЄРДР повідомлень про вчинення кримінальних правопорушень, виявлено випадки невнесення СВ Кагарлицького РВ повідомлень про злочини. В результаті вказаних перевірок прокуратурою до ЄРДР внесено відомості про 8 укритих кримінальних правопорушеннях.
Крім того, протягом в Кагарлицькому районному суді з постановою вироків розглянуто 51 кримінальне провадження, де працівниками Кагарлицької міжрайонної прокуратури підтримано державне обвинувачення (з них 33 – крадіжки,(з яких 2 вчинено неповнолітніми особами), 1 - грабіж), 7 – незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту, 1 – незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами, 2 – незаконне заволодіння транспортним засобом, 1 – придбання, отримання, зберігання чи збут майна, одержаного злочинним шляхом, 2 – порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортним засобом, 1 – ухилення від покарання, не пов’язаного з позбавленням волі, 2 – умисне легке тілесне ушкодження, 1 умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження, 1 – умисне тяжке тілесне ушкодження).
Випадків незаконного притягнення громадян до кримінальної відповідальності не допущено.
В частині представництва інтересів держави та громадян в суді прокуратуроюпротягом 2015 року пред’явлено 18 позовів на загальну суму 797 тис.грн. (в інтересах громадян пред’явлено 2 позови на загальну суму 5 тис.грн., а в інтересах держави пред’явлено 16 позовів (заяв) на загальну суму 792 тис.грн.), з яких на даний час задоволено 17 позовів на загальну суму 729 тис.грн.
Реально виконано рішень суду на загальну суму 425 тис.грн., з них 293 тис.грн. до бюджету. Повернуто незаконно наданих земель площею 22 га. На примусове виконання передано рішень судів на загальну суму 517 тис.грн.
В порядку ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження» на адресу Державної виконавчої служби внесено 12 скарг, які на даний момент розглянуто та задоволено.
Впевнений, що наперекір усім труднощам органи прокуратури будуть виконувати свої обов’язки з повною відповідальністю і самовіддачею, чесно і віддано служити державі і суспільству. Професійний досвід, ініціативність та наполегливість працівників прокуратури служитимуть завданням творення європейської правової держави.
Одночасно хочу привітати колектив Кагарлицької міжрайонної прокуратури з нагоди відзначення Дня працівників прокуратури, побажати міцного здоров’я, благополуччя і гармонії в родинах та успішного виконання службових обов’язків, особливо в умовах функціонування європейської редакції нового Закону України «Про прокуратуру».
Кагарлицький міжрайонний прокурор,
старший радник юстиції М. Римар