Незважаючи на неодноразові застереження, попередження та нагадування співробітників поліції по радіо, телебаченню і на сторінках преси, наші громадяни продовжують потрапляти на гачок аферистів, які обкрадають людей, обманом входячи до них у довіру та видурюючи в них останні копійки. З кожним днем махінатори видумують все нові й нові способи та методи шахрайств. Тому, в черговий раз звертаючись до населення, правоохоронці попереджають про небезпеку та наводять найхарактерніші приклади дій сучасних шахраїв.
Найбільш актуальними на сьогодні є шахрайства відносно громадян похилого віку. Так, несподівані "добродії" часто видають себе за:
1) працівників банківських установ, які розповідають про якийсь невідомий "обмін грошей" і пропонують допомогти стареньким обміняти наявні купюри на "нові". В результаті такого "обміну" гроші просто зникають або ж перетворюються на сувенірні "банкноти". Поліція переконливо запевняє, що жодний обмін грошей наразі не триває і не планується. Якщо ж такий процес колись буде розпочато, цьому передуватиме тривала інформаційно-роз'яснювальна кампанія в загальнодержавних та місцевих засобах масової інформації;
2) працівників соціальної служби, які приносять пенсіонеру так звану "гуманітарну допомогу" у вигляді продуктових наборів або навіть і грошової суми, та в процесі спілкування вивідують місця зберігання заощаджень та викрадають їх;
3) псевдожурналістів, які під виглядом запису інтерв'ю, вивідують місце збереження бойових нагород чи інших "родинних цінностей", викрадаючи їх;
4) невідомі особи під різними приводами просять позичити їм певні суми грошей під заставу "цінностей", які в подальшому виявляються дешевою біжутерією;
5) невідомі особи під приводом переоформлення пенсії на більшу заволодівають паспортом, оформляють довідку про смерть та отримують "допомогу на поховання";
6) псевдомитники та фальшиві підприємці-оптовики, які пропонують товар за оптовими цінами, але з передоплатою. Отримавши кошти, - невідомий "добродій" безслідно зникає.
Окремим видом шахрайств можна назвати "діяльність" осіб ромської національності. Їхні махінації діляться на гадання та "зняття порчі". І якщо на гадання більше спокушаються молоді особи, переважно слабкої статі, то на гачок "зняття порчі" потрапляють і старі, й малі. Але більшість усе-таки літні люди, які мають певні негаразди зі здоров'ям або в сімейному житті. Ще одним способом шахрайок "неслов'янської зовнішності" є тиск на жаль, та співчуття. Вони просяться в квартиру переповити дитину, напитися води і т.ін. і т.п. Як наслідок – із помешкань зникають коштовності, гроші, цінні речі. Майже завжди роми користуються навіюванням, і коли вони зникають, потерпілий деякий час не може втямити, що трапилося. Лише згодом, отямившись, звертається по допомогу. Тому для загальної безпеки від цих шахраїв правоохоронці пропонують кілька правил спілкування з потенційними шахраями:
- якщо до вас підійшли на вулиці з пропозицією погадати чи зняти порчу, намагайтеся якомога швидше відірватися від нав'язливих добродіїв та піти геть. Чим менше ви будете з ними спілкуватися, тим менше шансів у вас бути загіпнотизованими;
- якщо відчепитися не вдається, - покличте когось на допомогу. Поява сторонньої людини відволіче увагу шахрайок від вас і це допоможе вам від них звільнитися;
- ні в якому разі не давайте їм своїх речей, грошей, коштовностей, бо за першою річчю піде друга і т.д.;
- ні в якому разі не дозволяйте підозрілим особам заходити до свого помешкання, а якщо вже вони зайшли самовільно, - зверніться по допомогу до сусідів, аби спровадити непроханих гостей із квартири.
Дотримуючись цих правил, Ви зможете убезпечити себе і своє житло від шахрайських дій та крадіжок.
Усі ми, ну, або майже всі, хоч раз у житті купували щось через мережу Інтернет. Багато хто з нас покупки здійснює на дошках оголошень «із рук у руки», на спеціальних сервісах OLX та інших.
Не стоїть на місці і прогрес шахрайських схем. Відповідно кожен раз вигадуються нові й нові схеми обдурити довірливих користувачів.Тут лише деякі приклади схем, за якими діють шахраї, та номери телефонів взяті з численних чорних списків, що помічені як шахрайські.
Схема з двома довірливими продавцями
Схема злочину така: шахрай укладає угоду з одним із покупців, при цьому просить перевести гроші на банківську картку. При цьому він вказує номер картки іншої людини, у якої він щось купує. Таким чином, одна жертва переводить гроші на карту другої, а третя сторона – шахрай, отримує товар, за який заплатив сторонній чоловік.
Реалізація цього злочину може відрізнятися залежно від ситуації, але, у підсумку, одна людина залишається без грошей, звинувачуючи другу в шахрайстві, тоді як справжній шахрай просто зникає.
Крадіжка сімкартки
Ще більш просунуті шахраї навіть навчилися красти SIM-карти, використовуючи послугу мобільних операторів із відновлення втраченої «сімки». Для цього вони дзвонять жертві з трьох різних номерів, а потім в офісі оператора називають ці три номери, отримуючи SIM-картку з номером жертви, а потім, знаючи телефонний номер і номер банківської карти, знімають гроші з банкоматів, користуючись послугою «Екстрені гроші». Але цей трюк застосовується тільки для клієнтів Приватбанку.
Шахраї-покупці та банкомати Ощадбанку
Метод досить простий, а головне завдання шахрая — виманити жертву до банкомату. Ось як це відбувається:
1. Шахрай телефонує за вказаним в оголошенні номером телефону, представляясь потенційним покупцем. При цьому він мало цікавиться або зовсім не цікавиться самим товаром, а відразу заявляє про бажання зробити покупку. Дуже часто шахрай видає себе за представника фірми — наприклад, салону з прокату весільних суконь чи магазину товарів для дітей.
2. Далі «покупець» просить продавця надати дані картки для перекладу оплати за товар, часто уточнюючи вид картки, а також залишок на рахунку. Це обов’язково повинно вас насторожити: подумайте самі, навіщо покупцеві знати, скільки грошей на вашій картці, якщо платити будете не Ви, а він?
3. Потім шахрай повідомляє, що перерахує гроші, але для їх отримання потрібно підійти до банкомату Ощадбанку і виконати дії, які він скаже. Коли продавець підходить до банкомату і вставляє картку, шахрай диктує номер своєї карти під виглядом номеру грошового переказу і просить ввести суму, яка нібито повинна надійти на рахунок продавця. Після підтвердження транзакції гроші опиняються на рахунку шахрая.
Шахраї і карти Приватбанку
Принцип обману досить простий – шахрай під виглядом покупця дзвонить, погоджується на угоду і просить здійснити оплату на банківську карту Приватбанку. При цьому він, крім номера картки, намагається отримати додаткові дані про власника картки. Наприклад, термін дії, наявність кредитного ліміту і т. д. Часто обманщик пояснює необхідність цих відомостей тим, що оплата буде проводитися від юридичної особи.
Ні в якому разі не повідомляйте нікому будь-які дані, крім номера карти і ПІБ .
Крім того, ніколи служба безпеки банку або будь-якої іншої компанії не буде вам передзвонювати, щоб уточнити додаткові дані щодо картки. Так діють тільки шахраї.
Безкоштовні тварини – ще одна шахрайська схема
Увага всім любителям тварин! На OLX почали з’являтися оголошення, в яких дорогих тварин, під різними приводами, пропонують абсолютно безкоштовно. Текст таких оголошень найчастіше написаний із різними подробицями і вселяє довіру. Шахраї навіть залишають у контактах номер телефону, за яким можна зв’язатися і почути переконливу розповідь, чому тварина віддається задарма.
От тільки є одна проблема – немає можливості особистої зустрічі, щоб забрати тварину. Замість цього обманщики просять оплатити пересилання або перевезення. Жертві пропонують перерахувати «символічну» суму на банківський рахунок або перевести гроші через системи міжнародних переказів.
Авто з-за кордону: популярні схеми обману
Враховуючи високі ціни на автомобілі в Україні, шахраї часто ловлять на гачок бажаючих придбати дешеву машину. Стандартна схема обману така – на дошці оголошень розміщується приваблива пропозиція з гарною машиною за низькою ціною. Потенційний покупець зв’язується з продавцем і виявляється, що той перебуває за кордоном. Далі починається процес входження в довіру і виманювання грошей.
Відбувається це приблизно так: щоб жертва не здогадалася про обман, шахрай придумує правдоподібну легенду, надає фотографії або скани документів і пропонує перевести гроші через посередницьку фірму (автосалон, компанія-перевізник, банк тощо).
Оскільки шахрайські схеми кожен день удосконалюються, то якогось певного сценарію не існує. Наприклад, зараз популярна схема, коли продавець з-за кордону пропонує купити вже розмитнений автомобіль, який, щоправда, за певним збігом обставин зараз перебуває в іншій країні.
Шановні жителі! Застерігаємо вас від подібних випадків. Не довіряйте незнайомим вам людям. Якщо до вас прийшли незнайомці, перевіряйте їхні дані, запам’ятовуйте їх. Будьте обачними, не здійснюйте купівлю-продаж речей через засоби електронного зв’язку. Якщо вам відомо про якісь випадки, пов’язані із шахрайськими діями, негайно повідомляйте поліцію за номером 102.