Велике свято Різдва Христового ось уже тисячу років відзначається в нашому краї. Але сімдесят років тому це свято стало подвійно радісним для кагарличан: саме цього дня наше місто було визволене від фашистської окупації, яка тривала два з половиною роки.
Захопивши Кагарлик у серпні 1941 року, німецькі фашисти розпочали наводити свої жорстокі порядки. Українців, росіян, євреїв – усіх, хто жив на цій землі, окупанти вважали представниками нижчої раси. Вони планували винищити місцеве населення, залишивши тільки невелику кількість рабів для обслуговування нових господарів на вивільнених просторах.
До січня сорок четвертого року тривали в Кагарлику масові репресії, розстріли, грабунок і нещадна експлуатація людей. Більше 15 тисяч жителів не дорахувалась Кагарличчина після війни. Наших земляків, крім того, вивозили і в саму Німеччину на рабську працю, а це понад 6 тисяч юнаків і дівчат. У Кагарлицькому парку фашисти проводили масові розстріли. Страчували не лише підпільників, – тих, хто чинив опір, – вороги не жаліли ні дітей, ні жінок, ні стариків. Навесні минулого року біля Калинового яру встановлено пам’ятний знак, що символізує нашу скорботу за сотнями жертв, чиє життя безжально обірвали фашистські кати.
Минатимуть десятки років, але пам'ять про воєнне лихоліття, про мужність і героїзм синів і дочок нашого народу житиме в поколіннях.
Сімдесяту річницю визволення рідного міста кагарличани традиційно відзначили біля Меморіалу Слави в парку. Відбулось покладання квітів до підніжжя Меморіалу, де палав символічний Вічний вогонь.
Перед присутніми виступили голова Кагарлицької РДА Іван Шевченко, міський голова Олександр Панюта, ветеран Микола Коробенко. Загиблих у роки війни вшанували скорботною хвилиною мовчання.
…23 серпня 2013 року – в день 70-ї річниці визволення м. Харкова від німецько-фашистських загарбників – за ініціативи Партії регіонів у рамках Всеукраїнської Вахти Пам’яті «Пишаємося Великою Перемогою» стартувала Меморіальна акція «Естафета воїнської слави». Так само, як і сім десятиліть тому, в такій ж послідовності, як ішла визвольна хода радянських військ, естафетний прапор має бути пронесений містами України. 8 січня ц.р. Кагарлик отримав естафету від Білої Церкви: на урочистому мітингу керівництву міста і району прапор передав заступник Білоцерківського міського голови Микола Антонюк.
На заході, який вела Анастасія Лисенко, прозвучала літературно-музична композиція, зокрема вірші Надії Вегери-Предченко і Володимира Сосюри читали Вікторія Коваль та Володимир Чоповський, пісню «Журавлі» виконав Анатолій Климак, а Народний хор міського Будинку культури – пісню «Ты же выжил, солдат» (соліст – Василь Коробенко). На завершення протоієрей Ігор Ковровський відправив літію в пам’ять про героїчно загиблих у роки війни.
Ми щиро вдячні нашим славним ветеранам, які, пройшовши через горнило війни, відбудували зруйноване народне господарство, тяжкою працею створювали підвалини мирного процвітання України. Низький вам уклін за ратний і трудовий подвиг, який залишатиметься прикладом для нинішньої молоді і майбутніх поколінь. Ми бажаємо вам міцного здоров’я, щастя і активного довголіття!
Микола Семенюк