Міністерство охорони здоров’я України та Міністерство освіти і науки України повідомляють, що у 2021 році в Україні зареєстрований спалах поліомієліту, ризик поширення якого на території країни оцінюється, як високий,через низькі показники охоплення імунізацією дитячого населення та прогалини у вакцинації.
Так, лише 73,3% дітей віком до 1 року отримали 3 дози обов’язкової вакцини проти поліомієліту (станом на 1 грудня 2021 року). Щоб вірус перестав поширюватися і було сформовано «колективний імунітет», щонайменше 95% дітей мають бути вакциновані. Це означає, що кожна невакцинована або не повністю вакцинована дитина в Україні зараз у небезпеці.
У відповідь на спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліомієліту тип 2, в країні розпочато кампанію імунізації проти поліомієліту дитячого населення до 6 років.
Враховуючи важкість перебігу захворювання на поліомієліт, що спричиняє інвалідність та є небезпечним для життя, відсутність специфічного лікування, профілактику слід вважати єдиним альтернативним методом запобігання хворобі.
Незважаючи на те, що вакцинація давно стала визнаним у всьому світі способом профілактики інфекційних захворювань, далеко не всі батьки без упередження ставляться до вакцинації. Насамперед немотивована відмова від щеплень свідчить про низьку культуру населення.
Одночасно повідомляємо, що згідно з Календарем профілактичних щеплень в Україні діти у віці до 6 років повинні мати вакцинальний комплекс (4 дози) щеплень вакцинами для поліомієліту, з них 2 дози інактивованої та 2 дози оральної поліомієлітної вакцини.
При досягненні дитини 6 та 14 роківпроводиться ревакцинація проти поліомієліту.
На сьогодні в Україні достатня кількість ефективних, якісних, безпечних та прекваліфікованихВООЗ вакцин,щоб охопити імунізацією всі вікові групи, які цього потребують.
Міністерство охорони здоров’я України спільно з Міністерством освіти і науки України вважають за необхідне забезпечити неухильне виконання статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та сприяти проведенню кампанії імунізації проти поліомієліту дитячого населення.
Міністерство охорони здоров’я України з метою реагування на спалах поліомієліту в країні та на виконання наказу МОЗ України від 30.12.2021р 2922 «Про затвердження Плану заходів з реагування на спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу тип 2», повідомляє про старт кампанії імунізації проти поліомієліту дитячого населення від 6 місяців до 6 років.
Основними координаторами проведення кампанії імунізації проти поліомієліту визначені центри контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
У 2022 році заплановано провести три національні раунди імунізації проти поліомієліту як відповідь на спалах поліомієліту.
Перший раунд проведення форсованої (підчищаючої) планової імунізації інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ), починається 01 лютого 2022 року й триватиме 3 тижні.
За цей період необхідно активно провести вакцинацію проти поліомієліту всіх дітей віком від 6 місяців до 5 років 11 місяців 30 днів, які не отримали вчасно першу або другу дозу щеплення вакциною ІПВ за Календарем профілактичних щеплень.
Нагадуємо про важливість забезпечення 100% охоплення нещеплених проти поліомієліту дітей для забезпечення індивідуального захисту від інфікування вірусом поліомієліту.
Під час проведення форсованої (підчищаючої) планової імунізації ІПВ щоденне звітування щодо охоплення вакцинацією відбуватиметься через Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ). Для цього необхідно забезпечити оперативне введення даних про факт вакцинації цільової групи вакциною ІПВ до медичних інформаційних систем. Аналіз ефективності кампанії проводитиметься за даними Національної служби здоров’я України, доступними у вигляді дашбордів та відкритих наборів даних, які оновлюються щоденно.