Згідно з новим законодавством, до 1 вересня 2024 року в Україні має завершитися упорядкування всіх навчальних закладів. А це означає, що вже невдовзі всім нам звичні загальноосвітні школи будуть перейменовані. Так, першачків віддаватимуть у початкову школу, а учні середньої та старшої ланки ходитимуть виключно до гімназій та ліцеїв. Зокрема, в ліцеях будуть вчити лише старшокласників.
Втім, у деяких регіонах не чекають 24-року і вже зараз проводять переформатування шкіл. Про те, коли освітянські реформи будуть реалізовані у Кагарлицькій громаді, розповідає начальник відділу освіти Кагарлицької міськради Надія Омельченко.
- Надіє Олексіївно, коли на Кагарличчині з’являться перші гімназії?
- Можливо, вже з нового навчального року. Адже нині, у зв’язку з утворення міської територіальної громади, ми маємо змінювати і статути навчальних закладів, які, в свою чергу, мають відповідати Закону "Про повну загальну середню освіту".
Відповідно до нового законодавства, передбачено функціонування трьох типів закладів:
- початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
- гімназія (базова середня освіта);
- ліцей (профільна середня освіта) - для учнів 10-11 класів.
І всі зміни, які ми будемо вносити в мережу навчальних закладів Кагарлицької громади, будуть базуватися виключно на положеннях цього закону.
- Як відбуватиметься реорганізація навчальних закладів?
- Остаточне рішення ухвалюватиме засновник, тобто Кагарлицька міська рада. Приміром, якщо школа на наступний навчальний рік не буде відповідати вимогам закону, то безперечно відбудеться пониження її ступеня.
Іншими словами, якщо у школі І-ІІІ ступенів (за відсутністю необхідної кількості учнів) понижується ступінь, то згідно зі ст.35 Закону "Про повну загальну середню освіту", ми перейменовуємо її в гімназію.
У деяких громадах Київщини цей процес вже розпочато. Приміром, у сусідній Рокитнянщині, у Запрудді, сільська школа вже перейменована в гімназію і сталося це саме після пониження ступеня навчального закладу.
Але, наголошую, що остаточне рішення ухвалюватиме Кагарлицька міська рада.
- У зв’язку з тим, що Стайки віднедавна увійшли до Ржищівської ОТГ, на Кагарличчині зменшилася кількість опорних навчальних закладів. Чи з’являться нові на базі сільських шкіл?
- Дійсно, нині кількість опорних навчальних закладів у нас зменшилася до двох: це Мирівська школа і Кагарлицька №3.
Втім, збільшення їх кількості поки що не планується. Адже в опорному НЗ має бути не менше 200 учнів. А якщо проаналізувати мережу наших навчальних закладів, то таким критеріям жодна інша сільська школа, не відповідає.
- Чи планується створення на Кагарличчині ліцеїв?
- Закон “Про повну загальну середню освіту” говорить, що заснування ліцеїв – у компетенції обласних рад або рад міст із населенням не менше 50 тис. осіб.
Втім, слід також враховувати й інші вимоги до ліцеїв. Зокрема, в ліцеї має навчатися не менше 200 учнів і на паралелі має бути не менше 4 класів. Тобто, в закладі повинно бути мінімум по чотири 10 і 11 класів у кількості не менше 25 учнів кожен.
Тож поки що не можна говорити про чіткі строки, коли саме і де на Кагарличчині будуть створені ліцеї. Якщо ми матимемо такі заклади, які відповідатимуть всім вимогам чинного законодавства до ліцеїв, тоді й ухвалюватимемо відповідні рішення.
Олексій АДАМЕНКО, Кагарлик.City
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Із 25 січня школярі Кагарличчини знову сядуть за парти. Але не у всіх населених пунктах