Публікуємо актуальну інформацією, надану нашими медиками:
На сьогодні в Кагарлицькому районі на скарлатину захворіло 5 дітей (два випадки в грудні 2019 року, три випадки в січні 2020 року). Всі діти перебувають під наглядом лікаря, отримують відповідне обстеження та лікування.
Що батькам потрібно знати про скарлатину?
У наш час скарлатина зустрічається досить часто, поряд із такими інфекціями, як інфекційний мононуклеоз, вітряна віспа.
Скарлатина – це одна із поширених дитячих інфекцій. Вона викликана ß-гемолітичним стрептококом групи А. Передається повітряно-крапельним шляхом, через іграшки та їжу, при фізичному контакті із зараженою людиною. Деякі люди є переносниками скарлатини — тобто, у них немає симптомів цієї хвороби, але вони можуть заражати нею інших.
Захворіти скарлатиною може будь-яка людина, але найчастіше нею хворіють діти у віці від 2 до 10 років. Симптоми скарлатини з’являються тільки втих, хто сприйнятливий до токсинів, які виробляє стрептокок. У більшості дітей, старших десяти років, розвивається імунітет до стрептокока, а діти до двох років ще захищені антитілами, які вони отримали від своєї матері.
Інкубаційний період захворювання – 14-17днів. Протягом 5-7 днів хворий вважається переносником інфекції.
Скарлатина має кілька яскравих ознак:
- підвищення температури до 38 – 39 С
- "Палаючий зів" (яскраво-червона слизова оболонка мигдаликів і м’якого піднебіння);
- гнійна ангіна;
- малиновий язик (на язиці з’являється білий наліт, проте за 4-5 днів він поступово зникає і язик набуває яскраво-малинового кольору з набряклими сосочками, він виглядає,як ягода малини).
Одним із головних симптомів скарлатини є висип. Він з’являється на 1-2 день хвороби. Найбільше висип сконцентрований на згинальних поверхнях кінцівок, природних складках, передній і боковій поверхні шиї, боковій поверхні тулуба, животі. Висип відсутній на носогубному трикутнику (симптом Філатова).
При появі симптомів скарлатини рекомендується звернутися до лікаря. Він призначить лікування, яке не тільки прискорить видужання, але і зменшить ризик розвитку ускладнень. Потрібно буде здати загальний аналіз крові та аналіз сечі, мазок із зіву, ревмопроби, електрокардіограму.
Пацієнти з таким діагнозом після консультації з лікарем, як правило, лікуються вдома, а пацієнтам із тяжкими формами скарлатини, з ускладненнями та за епідемічними показами рекомендована госпіталізація.
У навчальних закладах карантин становить 7 днів, а протягом 21 дня дітям, які перехворіли, не можна відвідувати навчальний заклад, аби уникнути ускладнень.
Щеплення від скарлатини немає, проте, перехворівши одного разу, пацієнт набуває імунітету. Специфічної профілактики цієї хвороби також немає.
Варто дотримуватися простих правил гігієни:
- провітрювати приміщення;
- робити вологе прибирання;
- уникати контакту з хворими людьми;
- мити руки після вулиці та перед вживанням їжі.
При перших симптомах звертайтеся до лікаря, не займайтеся самолікуванням!