На прохання зоозахисників, любителів тварин, волонтерів, які допомагають у справі вирішення проблеми безпритульних собак, публікуємо текст Програми регулювання чисельності безпритульних тварин у місті Кагарлик на 2018-2020 роки, затвердженої рішенням ХХХVсесії Кагарлицької міської ради VІІ скликаннявід 21.12.2017 року №334-ХХХV-VІІ.
Нагадуємо кагарличанами: відповідно до затвердженої Програми в нашому місті функціонує ТИМЧАСОВИЙ притулок для безпритульних тварин. Термін їхнього перебування там обмежений: після відповідної реабілітації та стерилізації тварини підлягають ідентифікації та повертаються до місця відлову.
Кожен може долучитися до волонтерів-зоозахисників, допомагаючи доглядати і годувати вихованців тимчасового притулку. Але найкраща допомога у вирішенні проблеми собак-безхатченків – прихистити в себе когось із них.
Запрошуємо всіх, хто хоче собі взяти додому вірного друга! Тимчасовий притулок безпритульних собак розташовано на території КП «Міськрембудсервіс» за адресою: м. Кагарлик, вул. Каштанова, 93. Довідки за тел. 5-23-81.
Нижче публікується рішення сесії і текст Програми регулювання чисельності безпритульних тварин у місті Кагарлик на 2018-2020 роки.
КАГАРЛИЦЬКА МІСЬКА РАДА
(ХХХV сесія VІІ скликання)
Р І Ш Е Н Н Я
Про затвердження програми
регулювання чисельності безпритульних
тварин у м. Кагарлик на 2018-2020 роки
Відповідно до Законів України "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про тваринний світ", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про ветеринарну медицину", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та "Про захист населення від інфекційних хвороб", наказів Державного комітету ветеринарної медицини України від 15.10.2010 № 438 "Ветеринарно-санітарні вимоги до утримання тварин у притулках" та від 15.10.2010 № 439 "Про затвердження Положення про притулок для тварин", наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 28.09.2010 № 425 "Про затвердження Порядку проведення заходів, необхідних для скорочення чисельності тварин, які становлять небезпеку", керуючись ст.26Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та враховуючи пропозиції планово-бюджетної комісії, міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити програму регулювання чисельності безпритульних тварин у місті Кагарлик на 2018-2020 роки.
2. Виконавчому комітету міської ради у межах бюджетних призначень забезпечити фінансування цієї Програми.
3. Забезпечити висвітлення цього рішення в засобах масової інформації.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну планово-бюджетну комісію.
Міський голова О.О. Панюта
м. Кагарлик
№ 334 - ХХХV-VІІ
від 21.12.2017 року
П Р О Г Р А М А
регулювання чисельності безпритульних
тварин у місті Кагарлик на 2018 – 2020 роки
1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Програма регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Кагарлик на 2018 – 2020 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до законів України "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про тваринний світ", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про ветеринарну медицину", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та "Про захист населення від інфекційних хвороб", інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сферах місцевого самоврядування, діяльності громадських організацій та захисту об’єктів тваринного світу і протидії жорстокому поводженню з тваринами.
Необхідність розроблення Програми викликана перебуванням великої кількості безпритульних тварин на території міста, що, у свою чергу, призводить до погіршення його санітарно-епідеміологічного та екологічного стану, якості життя мешканців і гостей, загибелі тварин та жорстокого поводження з ними.
Програма спрямована на цивілізоване вирішення цих ситуацій шляхом зменшення чисельності безпритульних тварин гуманними методами, а також донесення до суспільної свідомості населення стандартів гуманного поводження з тваринами.
Основна частина Програми базується на ідеї стерилізації і супроводу безпритульних тварин (стерилізовані тварини, які повертаються до попереднього ареалу перебування, обов’язково повинні легко візуально ідентифіковуватися) та вирішенні проблем з утриманням домашніх та інших тварин, що включає в себе заходи щодо здійснення контролю за кількістю тварин шляхом ведення їх обліку та всебічного моніторингу, регулювання кількості безпритульних тварин шляхом їх відловлювання, стерилізації та утримання в притулках або міні-притулках.
Дія Програми передбачається протягом 2018 – 2020 років на території міста Кагарлика.
2. МЕТА ПРОГРАМИ
Основною метою Програми є зменшення кількості безпритульних тварин у м. Кагарлик на основі гуманного та відповідального ставлення до них, визначення прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які опікуються безпритульними тваринами, залучення відповідних виконавчих органів міської ради, служб, установ, громадських організацій, комунальних підприємств до вирішення цих питань за умови відсутності чіткої нормативно-правової бази на державному рівні.
Завданнями Програми є:
1) проведення моніторингу діяльності, пов’язаної із безпритульними тваринами (збирання, аналіз та обробка даних про кількість, склад, ареал перебування тощо);
2) створення більш комфортних умов для життя людей та гуманного середовища для існування тварин через значне зменшення чисельності безпритульних тварин;
3) розробка і впровадження системи обліку та ідентифікації безпритульних тварин;
4) розробка і впровадження системи масової стерилізації, щеплення, профілактичних обробок безпритульних тварин;
5) розробка і впровадження заходів щодо підтримки супроводу безпритульних тварин протягом життя;
6) розробка і впровадження системи інформаційно-просвітницьких заходів з населенням стосовно гуманного поводження з безпритульними тваринами, влаштування безпритульних тварин, пропагування стерилізації домашніх тварин тощо;
7) проведення моніторингу діяльності, пов’язаної з безпритульними тваринами;
8) проведення масової стерилізації безпритульних тварин із поверненням їх до ареалу попереднього перебування і поступове, протягом декількох років, зниження їх кількості;
9) організація відловлювання безпритульних тварин гуманним методом на основі новітніх технологій, кращого міжнародного досвіду та досвіду міст України, де вже впроваджено аналогічні програми;
10) проведення інформаційних заходів та навчально-просвітницької роботи.
3. ОБҐРУНТУВАННЯ ШЛЯХІВ І ЗАСОБІВ РОЗВ’ЯЗАННЯ
ПРОБЛЕМИ, ВИЗНАЧЕНОЇ ПРОГРАМОЮ
1. Облік та ідентифікація безпритульних тварин
Облік та ідентифікація безпритульних тварин проводяться комунальним підприємством – згідно з Порядком обліку та ідентифікації тварин у місті, що затверджується виконавчим комітетом Кагарлицької міської ради .
2. Відловлювання безпритульних тварин
Відловлювання безпритульних тварин здійснюється комунальним підприємством згідно із санітарними нормами та чинним законодавством. Позапланово можуть бути відловлені лише агресивні, травмовані та хворі тварини, що потребують ветеринарної допомоги або ізоляції.
Відловлюванню підлягають безпритульні тварини. Собаки, за винятком залишених власниками на прив’язі, незалежно від породи, належності та призначення, в тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, парках, садах, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають відловлюванню.
Не підлягають відловлюванню тварини, які раніше були простерилізовані і повернуті до попереднього ареалу перебування та візуально ідентифіковані.
Відловлювання тварин може здійснюватися тільки персоналом, який має відповідну кваліфікацію і допуск, будь-якими нижченаведеними незабороненими засобами і методами, з додержанням принципів моралі і виключаючи жорстоке поводження з тваринами, а саме:
1) медикаментозний – введення до організму тварини спеціальних лікарських засобів (снодійного, транквілізаторного), що забезпечують знерухомлення тварини. Для цієї мети використовують приманки, шприци спеціальної конструкції;
2) механічний – вилов тварин за допомогою спеціальних механічних пристосувань (згідно з чинним законодавством) або руками (тільки тварин, які визнані потенційно безпечними);
3) комбінований – із застосуванням медикаментозного та механічного способів відловлювання.
3. Стерилізація, вакцинація та профілактичні обробки безпритульних тварин
Безпритульна тварина, що перебуває під опікою, підлягає обов’язковій стерилізації та вакцинації від інфекційних захворювань.
Ветеринарні процедури з тваринами, які можуть заподіяти їм біль, повинні проводитися в умовах знеболювання, за винятком тих процедур, які відповідно до ветеринарних правил виконуються без анестезії.
Після стерилізації тварина повинна забезпечуватися післяопераційним утриманням в установі ветеринарної медицини або притулку протягом терміну, що встановлений за медичними показниками.
Стерилізація з післяопераційним утриманням, вакцинація та профілактичні обробки безпритульних тварин проводитимуться на базі комунального підприємства та в установах ветеринарної медицини (за згодою).
Після стерилізації та утримання тварини підлягають ідентифікації і повертаються до місця відлову, яке визначається за протоколом відлову та карткою реєстрації тварини. Винятком є тварини, які були вилучені у громадян за рішенням суду, – такі тварини можуть бути передані тільки іншим власникам.
Для вирішення питання подальшого влаштування тварин під час їхнього утримання інформація про них подається до засобів масової інформації та громадських організацій, які опікуються долею безпритульних тварин.
Евтаназія безпритульної тварини проводиться в установах ветеринарної медицини або в притулках виключно в разі травми або хвороби, що несумісні з життям, та в разі агресивності, що не підлягає корекції.
Рішення про необхідність евтаназії безпритульної тварини приймає спеціальна комісія, до складу якої обов’язково входять представники громадських організацій (за згодою) та опікун (за наявності).
Порядок роботи комісії визначається керівником комунального підприємства.
Забороняються негуманні методи евтаназії тварин. Приміщення, в якому проводиться евтаназія, повинно бути відокремлене від приміщення, в якому утримуються тварини.
4. Супровід безпритульних тварин
Супровід безпритульних тварини проводиться опікунами цих тварин за активної підтримки громадських організацій. Транспортування тварин необхідно здійснювати спеціально обладнаним автомобілем, який повинен бути укомплектований набором переносних кліток для тварин, природною вентиляцією.
Після стерилізації тварини повертаються до ареалу колишнього перебування під опіку фізичної чи юридичної особи.
Для впорядкування оперативної роботи з безпритульними тваринами, а також для інших цілей створюється база даних їхніх опікунів, яку вестиме комунальне підприємство.
5. Інформаційне забезпечення виконання заходів Програми та навчально-просвітницька робота
Цей напрямок Програми передбачає такі заходи:
1) підготовка та проведення тематичних лекцій, семінарів та нарад з відповідними виконавчими органами Кагарлицької міської ради, службами, установами, комунальними підприємствами, громадськими організаціями;
2) проведення просвітницької роботи з населенням із питань, пов’язаних із гуманним ставленням до тварин;
3) видання та розповсюдження серед мешканців міста тематичних друкованих видань – буклетів, плакатів, пам’яток;
4) розроблення та запровадження в дитячих навчальних закладах просвітницьких проектів щодо гуманного поводження з тваринами та захисту їх від жорстокого поводження;
5) виготовлення та розміщення соціальної реклами (інформаційних носіїв, стендів, листівок, відео- та аудіороликів);
6) участь в інформаційних кампаніях та культурно-масових заходах із залученням засобів масової інформації;
7) проведення консультацій з населенням стосовно опіки над безпритульними тваринами, що перебувають на території міста;
8) пропаганда гуманного поводження з безпритульними тваринами в засобах масової інформації.
4. ОРГАНІЗАЦІЯ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Організацію виконання Програми відповідно до своїх повноважень здійснюють:
1) Виконавчий комітет Кагарлицької міської ради, який:
- забезпечує фінансування передбачених Програмою заходів у межах бюджетних призначень відповідно до своїх повноважень;
- вносить зміни до Правил утримання тварин у м. Кагарлик, затверджених рішенням Кагарлицької міської ради, з урахуванням вимог Програми;
- здійснює щорічний моніторинг виконання Програми на базі даних статистичних спостережень, аналізу громадської думки, експертних оцінок.
2) КП «Міськрембудсервіс» , який:
- організовує відлов, тимчасове розміщення та утримання безпритульних тварин, стерилізацію, ідентифікацію;
- проводить реєстрацію тварин, які пройшли стерилізацію та повернуті до місця відлову;
- проводить облік опікунів тварин.
3) Громадські організації, юридичні та фізичні особи, які зацікавлені у виконанні та реалізації цієї Програми.
Реалізація Програми повинна здійснюватися гуманними методами, виключаючи жорстоке поводження з тваринами, відповідно до чинного законодавства України.
5. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
Виконання Програми дасть можливість забезпечити:
1) зменшення чисельності безпритульних тварин;
2) підвищення рівня безпеки і комфортності середовища існування людини, а також інших тварин;
3) забезпечення суспільного спокою і підвищення моральності;
4) поліпшення естетичного вигляду м. Кагарлик;
5) зниження витрат на епідеміологічні заходи та лікування населення;
6) зменшення засмічення довкілля продуктами життєдіяльності тварин і зниження витрат відповідних комунальних служб;
7) зниження аварійності на дорогах;
8) забезпечення ефективного використання бюджетних коштів на заходи щодо регулювання чисельності безпритульних тварин;
9) підвищення іміджу м. Кагарлик у результаті дотримання міжнародних стандартів поводження з тваринами.
6. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
Джерелами фінансування заходів Програми є: кошти міського бюджету, передбачені на благоустрій, кошти підприємств, установ та організацій, а також інші джерела, не заборонені законодавством.
Перший заступник міського голови О.А. Пурій