ОСНОВА НАЦІЇ Й ДЕРЖАВИ
Щороку 22 січня в день проголошення Акту злуки Української Народної Республіки із Західно-Українською Народною Республікою, що відбувся 1919 року, в Україні офіційно, починаючи з 1999 року, відзначають День Соборності. В цей день прийнято згадувати й іншу подію, яка відбулася на рік раніше, – прийняття ІVУніверсалу української Центральної ради (УНР), яким проголошено незалежність України. Цим визначним подіям у нашій читальні проведено огляд-діалог «Соборність рідної землі – основа нації й держави» та оформлено книжкову виставку «Великий день єднання – День Злуки».
Анастасія ІВАНЮТА
ХРОНОЛОГІЧНИЙ КАЛЕНДАР
У рамках культурно-просвітницької діяльності в бібліотеці ведеться хронологічний календар. Він, згідно з відповідним розпорядженням Президента нашої держави, приурочений Українській революції 1917 – 1921 років. З початку нинішнього року січневі записи стосуються таких дат сторічної давності:
3-4 січня – вторгнення військ радянської Росії на територію України. Захоплення Харкова... Друга радянсько-українська війна.
6 січня – встановлено нову назву України: Українська Соціалістична Радянська Республіка (УСРР).
22 січня – об’єднання УНР і ЗУНР. Соборність українських земель.
Марина ВОЛОШИН
ПАВЛОВІ ЧУБИНСЬКОМУ – 180
Павло Платонович Чубинський народився 27 січня 1839 року на іменному хуторі, що належить до Бориспільщини (Київщина). Правознавець, етнолог, фольклорист, громадський і просвітницький діяч… Навчаючись на юридичному факультеті Петербурзького університету, познайомився з М.Костомаровим і Т.Шевченком, брав участь у діяльності української громади, друкував свої твори у журналі «Основа». Царський уряд, мотивуючи тим, що Чубинський «дурно впливає на світогляд простолюду», засудив його на заслання… Сприяли цьому і національні погляди просвітителя, і авторство слів, що стали національним гімном: «Ще не вмерла Україна», та й палка любов до прабатьківської землі… Тож і скінчив свій земний шлях видатний національний діяч передчасно (1884 р.), похований у Борисполі… Літературне знайомство, яке проведено в читальному залі бібліотеки, не залишило байдужими наших відвідувачів – шанувальників творчості П. П. Чубинського – до видатної національної постаті.
Неля МАЛЄЄВА
«ДАРУЮ ЛЮДЯМ РАДІСТЬ»
У багатьох біографічних джерелах їхні автори стверджують: «Мабуть, не знайдеться жодної людини на землі, яка б залишилася байдужою до яскравої творчості та життя Марії Приймаченко – видатної майстрині українського наївного мистецтва». Звичайна сільська жінка (народилася 12 січня 1909 р. в с. Болотня Іванківського району на Київщині), яка з дитинства хворіла на поліомієліт, мужньо переносила всі життєві незгоди, пізнала щастя любові (чоловік загинув у горнилі Другої світової війни), материнства (син Федір теж, як і мати, став Народним художником), за свою творчість одержала звання лауреата Національної премії імені Т. Г. Шевченка, – здобула світову славу, про що свідчить той факт, що, за рішенням ЮНЕСКО, 2009-й рік (100-річчя від дня народження) був оголошений у світі роком Марії Приймаченко. А в нашій читальні відвідувачі зацікавлено «переглянули» життєвий і творчий шлях Майстрині завдяки виставці-знайомству «Дарую людям радість», приурочену вже 110-й річниці художниці.
Ніна ОСМАЛЕНА
ЇХНІЙ ЛИЦАРСЬКИЙ ПОДВИГ
29 січня українці згадують героїв бою під Крутами взимку 1918 року, де юні оборонці української державності, виконуючи наказ командування, ціною власного життя зупинили стрімкий наступ до зубів озброєної російської армії Муравйова… Про це писав у ті часи молодий Павло Тичина: «На Аскольдовій могилі поховали їх…», називаючи воїнів-студентів цвітом нації… Цьому лицарському подвигу працівники нашої читальні приурочили годину-реквієм, яка стала для старшокласників міста ще одним пізнавальним джерелом мужності й лицарського подвигу патріотів молодої незалежної держави.
Олена ШЕВЧЕНКО