Нещодавно депутати Київської обласної ради ухвалили рішення про внесення до переліку ботанічних пам’яток природи місцевого значення, що мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну цінність (без вилучення земельної ділянки у землекористувача), 350-річного Дуба Гоголя в Кагарлику.
Старовинне дерево тридцятиметрової висоти росте недалеко від північно-східного входу в Кагарлицький парк, з боку вул. Шевченка і базару. З огляду на солідний вік, дуб є ровесником національної революції українського народу 1648-1676 років, що була позначена визвольними змаганнями часів Хмельниччини і гіркої доби Руїни. Він був свідком панування на наших землях Речі Посполитої, що спричинило гнів Коліївщини, епох російського царизму і радянської влади, пережив не одне воєнне лихоліття. Коли наприкінці ХVІІІ ст. польський граф Ян Яцек Амор Тарновський, тодішній власник містечка, закладав Кагарлицький парк, цей дуб уже мав поважний вік і органічно влився в рукотворний ландшафт. Пізніше садибу Тарновського після так званого другого поділу Польщі (1793), коли Кагарлик відійшов до Російської імперії, імператриця Катерина ІІ подарувала 1795 року своєму статс-секретареві Дмитрові Трощинському. За легендою, видатний письменник Микола Гоголь, буваючи в гостях у свого родича, господаря парку поміщика-мецената Трощинського, любив відпочивати під цим дубом.
Як нам повідомили в міській раді, планується здійснити благоустрій біля ботанічної пам’ятки природи, і Дуб Гоголя, треба сподіватися, стане місцем паломництва туристів, шанувальників природи й історії рідного краю.
Інф. газети «Рідне місто»